25 lat Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zostało utworzone w budynku byłej gazowni 23 listopada 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego.
Tak więc z okazji 25-lecia powstania Muzeum Gazownictwa w poniedziałek 12 grudnia 2016 r. zorganizowano jubileuszową uroczystość w gronie pracowników GK PGNiG, samorządowców oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji.
Wśród zaproszonych gości znalazły się najwyższe władze Grupy Kapitałowej PGNiG – Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa – Jarosław Wróbel, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych – Janusz Kowalski, Wojewoda Opolski Adrian Czubak oraz przedstawiciele Gminy Paczków – Burmistrz Artur Rolka, a także Przewodniczący Rady Miejskiej – Wiesław Barabasz i przedstawiciele samorządów powiatu nyskiego.
Na początku spotkania, goście mieli okazję zwiedzić obiekt z pierwszym kustoszem i współtwórcą Muzeum Gazownictwa – Adamem Królem oraz z obecnym kustoszem Wojciechem Kalfasem, a następnie wzięli udział w konferencji, którą otworzył Wojewoda Opolski – Adrian Czubak, wyrażając jednocześnie swoje uznanie dla muzeum. Przemówienia kontynuował Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski, który podziękował za zaproszenie na jubileusz i skierował słowa uznania do Prezesa Wróbla za ogrom pracy i serca włożony w modernizację obiektu, a co najważniejsze za restrukturyzację spółki w pionierski sposób. Ponadto podkreślił znaczenie Muzeum Gazownictwa dla całego województwa opolskiego oraz jego istotną rolę edukacyjną.
Następnie Prezes PSG Pan Jarosław Wróbel przedstawił plan rozwoju sieci gazowej Spółki na najbliższe lata oraz plan reaktywacji 3- zmianowego Pogotowia Gazowego w Nysie. Odniósł się również do planów działalności muzeum na najbliższe lata, obiecując wprowadzenie szeregu innowacyjnych rozwiązań mających na celu zwiększenie atrakcyjności obiektu.
Natomiast Burmistrz Gminy Paczków w swoim wystąpieniu podziękował pracownikom Muzeum za wieloletnią i rzetelną współpracę, zaangażowanie oraz wkład w tworzenie i rozwój Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Ponadto wyraził słowa uznania dla pełnej zaangażowania i odpowiedzialnej pracy na rzecz rozwoju turystyki w Paczkowie. Burmistrz skierował specjalne podziękowania dla pana Jarosława Wróbla – Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa za wspieranie inicjatywy utworzenia Muzeum przed 25-laty. W ramach podziękowania przekazał obraz przedstawiający Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, narysowany przez uczestniczkę tegorocznego pleneru malarskiego zorganizowanego w Paczkowie.
W kolejnej części spotkania odbyła się konferencja naukowa, podczas której prelegenci wygłosili referaty na temat energetycznych stacji gazowych w tym zastosowaniu turboekspanderów, procesów transportu i magazynowania LNG oraz koncepcja rozwoju sieci gazowych. Prelegentami byli profesor Andrzej Osiadacz z Politechniki Warszawskiej, dr Jarosław Poliński z Politechniki Wrocławskiej oraz dr Wojciech Grządzielski z Polskiej Spółki Gazownictwa.
Następnie zgromadzonych gości zaproszono na uroczystą kolację do Hotelu Europejskiego w Nysie, którą uświetniły występy koncerty zespołu J.J Skiba oraz tercet smyczkowy z Filharmonii Gliwickiej.
Dziękujemy za dotychczasową współpracę i składamy najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów, dążenia do realizacji zamierzonych celów, a także zdrowia i szczęścia w życiu osobistym.