Kalendarz wydarzeń dla Seniorów X-XII 2016 r.
Starość jest nieunikniona, o tym wiemy wszyscy, choć nie wszyscy sobie to uświadamiamy. Nie musi ona oznaczać bierności, choroby, samotności, a wręcz przeciwnie. Dzięki wydłużaniu się ludzkiego życia i stałej poprawie jego jakości, w tym także stanu zdrowia, może być to czas aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń. Aktywna starość jest wciąż jeszcze czymś nowym w polskich warunkach. Nadal jako społeczeństwo ulegamy stereotypom osoby starszej: schorowanej, samotnej, nieaktywnej, podtrzymywanym niestety przez media. To się powoli zmienia, przede wszystkim dzięki przykładom osób starszych, które aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, gospodarczym czy politycznym.
„Truizmem jest stwierdzenie, że aktywność jest warunkiem nieodzownym udanego, spełnionego życia, niezależnie od liczby przeżytych lat.”
Często starość nie zaczyna się utratą zdrowia czy opuszczeniem sił witalnych, a zaczyna się w głowie. Od myśli, że po przekroczeniu pewnego wieku, należy wejść w nową rolę społeczną, porzucić dawne zainteresowania, zmienić styl ubierania, bo „przecież tak nie wypada”, zostawać częściej w domu i nie szukać nowości. Dzieci wyprowadzają się na „swoje”, dawni przyjaciele mieszkają zbyt daleko, z czasem brakuje chęci nawet na telefon- przecież „u nas nic nowego”. To powoduje, że ludzie jeszcze w pełni sił zaczynają czuć się coraz mniej potrzebni- stopniowo zamykają się w czterech ścianach i rutynie codziennego życia, aż w końcu ich wyjścia z domu ograniczają się do cotygodniowych drobnych zakupów w najbliższym sklepie. A przecież granice starości są umowne, można powiedzieć, że obecnie jest to kwestia indywidualna. W Polsce średni wiek przejścia na emeryturę to 59 lat, co oznacza, że przeciętny Polak ma przed sobą jeszcze przynajmniej kilkanaście lat życia. Szkoda marnować tego czasu, wycofując się z życia społecznego. Jak powiedział Benjamin Franklin: „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
Aby jak najdłużej zachować zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, należy dbać o zachowanie szeroko pojętej aktywności, a właściwie aktywnej postawy wobec życia, która w każdym wieku przyczynia się do rozwoju osobowości, poszerzania horyzontów myślowych, wzrostu wiary we własne siły i ustalenia samooceny na właściwym poziomie. Czynniki te mają wpływ na konstruowanie pozytywnego obrazu samego siebie i w efekcie lepszego radzenia sobie z rozmaitymi problemami pojawiającymi się w życiu. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Rada Seniorów oraz Klub Seniora przy Ośrodku Kultury i Rekreacji zapraszają do rozwijania i poszukiwania nowych pasji, nauki i wspólnego spędzania czasu podczas zajęć, imprez i wyjazdów zaplanowanych na sezon jesienno- zimowy.
Zachęcamy do pobrania kalendarza wydarzeń dla Seniorów: