Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Trzeboszowice

Sołectwo Trzeboszowice o powierzchni 668 ha położone jest w rozległej dolinie (ok. 210 m. n.p.m) w strefie przygranicznej z Czechami (odległość od przejścia granicznego Paczków- Bily Potok ok. 7 km) w odległości ok. 2 km od zbiornika Jeziora Otmuchowskiego połączonego naturalnie z kanałem ulgi.

 

Przez wieś przepływa górska rzeka Raczyna, która stanowi prawo- brzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej. Wzdłuż rzeki biegnie droga powiatowa, która łączy się z drogą krajową Nr 46.

Założenie wsi przypada na 1293 r., kiedy to powstała osada rolna pod nazwą "Swemenicz", składająca się z 59 małych gospodarstw. W późniejszych latach trzy razy zmieniono nazwę wsi, a obecna nazwa obowiązuje od 1947 roku. Do 1972 roku Trzeboszowice było siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej.

W Trzeboszowicach znajduje się zabytkowy kościół w stylu neogotyckim z 1888 roku pod wezwaniem św. Jadwigi. Parafia należy do Kościoła Rzymsko-Katolickiego przynależnej do dekanatu Paczków, diecezja opolska. Obecnie proboszczem parafii jest ksiądz Aleksander Kawa