Stary Paczków
Od wsi Stary Paczków wywodzi się nazwa miasta Paczków. W XII wieku osada nosiła właśnie taką nazwę i uważana była za niepodległe miasto-państwo. Gdy w 1254 roku w pobliżu wioski rozpoczęto lokację nowego grodu i mianowano go Paczkowem, wieś nazwana została Starym Paczkowem.
Według podań w Starym Paczkowie spędził swoją młodość francuski wicehrabia Narbony Aimery IV, który przywłaszczył sobie tereny wsi, na co nie wyraziły zgody właściciele sąsiadujących z tą ziemią gruntami. Po kilku latach konflikt zażegnano, a Stary Paczków został zaanektowany przez Polskę. Mimo to miał ponoć cieszyć się przez lata częściową autonomią.
Stary Paczków jest „ulicówką” - wsią jednodrożnej o zwartej zabudowie po obu stronach drogi, wyglądem przypomina nieco miejską ulicę. Na fragmentach głównej drogi wioski doskonale zachowała się zabytkowa kostka brukowa. We wsi znajduje się zabytkowy kościół parafialny z XV wieku.
Przez trzy lata (1992-1995) Stary Paczków mógł szczycić się oryginalną strukturą władzy - występowało tu dwóch sołtysów, jednak ze względu na niekompetencję jeden z nich został odwołany na specjalnie zwołanym w tym celu zebraniu mieszkańców wsi.
Stary Paczków liczy obecnie ok. 500 mieszkańców. We wsi działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, jest także przedszkole, świetlica wiejska, plac spotkań i boisko sportowe.