Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Lisie Kąty

Sołectwo Lisie Kąty położone jest na Podgórzu Paczkowskim, pomiędzy Górami Złotymi na zachodzie i Górami Opawskimi na wschodzie, na południu u podnóża Sudetów, przy granicy z Czechami (około 400 m od przejścia granicznego Bily Potok- Paczków).
Cały teren, o typowo podgórskim krajobrazie, przecięty jest łagodnymi dolinami licznych potoków. Przez wieś przepływa górska rzeka Czerwona Woda oraz znajdują się tam dwa stawy.

Założenie wsi przypada na XIII wiek, nosiła ona wówczas nazwę "Ube silva fuit". W późniejszych latach trzy razy zmieniano nazwę wsi, a obecna nazwa obowiązuje od 1945r.

W środku wsi znajdują się ruiny renesansowego dworu obronnego z wieżą mieszkalną. Wzniesiono go w ok.1600 roku, a w II poł. XIX wieku dwór ten został zniekształcony neogotycką przebudową.
Na dziedzińcu jest odremontowany gołębnik z poł. XIX w. Obok dworu znajduje się neogotycka kaplica z poł. XIX w., która rozbudowano w 80- tych latach. Należy ona do Parafii Rzymsko-Katolickiej dziekanatu paczkowskiego. W sąsiedztwie Lisich Kątów znajdują się takie miejscowości, jak: Ujeździec, Unikowice, Gościce - po stronie polskiej, Javornik i Bily Potok - po stronie czeskiej.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka 

Brak opisu obrazka