Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Frydrychów

Frydrychów jest niewielką osadą na trasie Paczków - Otmuchów, przy drodze krajowej nr 46. Do niedawna wieś była przysiółkiem wsi Ścibórz, ale od 2008 roku jest samodzielnym sołectwem. 

 

Nazwa Frydrychów wywodzi się od nazwiska dawnego właściciela ziemskiego - Frydrycha. Szanowany niemiecki przedsiębiorca posiadał tam przed wojną dobrze prosperujący majątek, w którym zatrudniał cenionych i uważanych za dobrych fachowców ludzi. Miejscowość, która zaczęła rozwijać się u boku majątku Frydrycha, szybko zaczęła funkcjonować jako Friedrichseck, a po odzyskaniu tych ziem przez Polaków, stała się Frydrychowem.

Po II wojnie światowej władze kraju uznały, że nazwę „Frydrychów” należy zastąpić inną, nawiązującą do polskich korzeni - padło na nazwę Michowice. Nikt z mieszkańców wioski jej jednak nie stosował. W końcu 1 stycznia 2006 roku wszelkie wątpliwości zostały rozwiane - weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na mocy którego miejscowość została oficjalnie mianowana Frydrychowem.

We wsi W miejscowości znajduje się pałac otoczony parkiem. Wzniesiono go w latach 1910-1920 w miejscu dawnego dworu, który należał do barona Aleksandra von Humboldta - niemieckiego przyrodnika i podróżnika, jednego z twórców nowoczesnej geografii.

Dziś Frydrychów zamieszkuje ok. 170 mieszkańców. We wsi działa Ludowy Zespół Sportowy, jest też smażalnia ryb i gospodarstwo agroturystyczne z łowiskiem.