Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Javornik

Brak opisu obrazka
Javornik 
Brak opisu obrazka

 

 

Ludność: 3 014 ludzi
Powierzchnia gminy: 77,43 km2
Starosta Miasta: Jiří Jura
Kraj: Ołomuniecki

INTERNET: www.mestojavornik.cz

JAVORNIK - miasteczko w północno-wschodniej części Czech, położone u stóp Gór Złotych, zwanych po czeskiej stronie Górami Rychlebskimi, oddalone od granicy z Polską o ok. 5 km.

Pierwsza udokumentowana informacja o wsi Javornik pochodzi z 1291 r. Na początku XIV wieku powstał we wsi gród, który w latach późniejszych odegrał ważną rolę podczas wojen husyckich. W marcu 1428 roku miasto wraz z grodem zostało zdobyte i przez cztery lata było własnością Husytów. W 1432 roku Javornik wykupili biskupi wrocławscy, a roku 1507 odbudowano zamek. Otrzymał on nazwę Jansky Vrch (Jansky Pagórek). W końcu XV wieku zamek pozostawał niezamieszkały. W XVII wieku został odbudowany w stylu renesansowym i służył biskupom jako letnia rezydencja. Do końca II wojny światowej gród i okalające go posiadłości ziemskie należały do biskupów wrocławskich. Usytuowany na wzgórzu zamek obecnie służy jako galeria obrazów i muzeum, posiadające w swoich zbiorach największy w Czechach zbiór fajek. Wokół zamku rozciąga się park w stylu angielskim.
 

  Brak opisu obrazka


Prawa miejskie Javornik uzyskał w 1549 roku i jednocześnie otrzymał prawo posiadania własnych cechów, targów i samorządu, co zaowocowało rozwojem rzemiosła - tkactwa, kuśnierstwa, płótniarstwo. Kryzys przyszedł w 1576 roku, kiedy ogromny pożar strawił niemal całe miasto. Kolejnym spowolnieniem rozwoju była wojna trzydziestoletnia. Wojennych zniszczeń dopełniła zaraza - "czarna febra", na którą w Javorniku zmarły 532 osoby.

Niebywałego rozkwitu miasto doczekało się po roku 1766. Wówczas na tutejszy zamek przybył biskup Schaffgotsch. Za jego panowania Javornik stał się muzycznym ośrodkiem Śląska, gdyż w roku 1769 przybył do służby biskupstwa wybitny kompozytor i wirtuoz Karel Ditters z Dittersdorfu (1739-1799). Współcześnie co roku organizowany jest w Javorniku festiwal poświęcony jego twórczości.

Dziś miasto, oprócz atrakcyjnych turystycznie zabytków (zamek Jansky Vrch, wczesnogotycki kościół cmentarny z 1291 roku, barokowy kościół parafialny Św. Trójcy z 1781 roku, zabytkowa zabudowa rynku) oferuje m.in. kryty basen, korty tenisowe, kilka restauracji i hoteli.

Brak opisu obrazka

20 maja 2015 r. miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Miastem Javorník a Gminą Paczków.

Podczas podpisania umowy na Zamku Jánský Vrch w Javorníku obecni byli przedstawiciele władz samorządowych obu gmin, którzy zobowiązali się do umocnienia więzów przyjaźni między miastami i dalszej wszechstronnej współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarczego, ochrony zabytków, ochrony środowiska, rozwoju kultury, oświaty, sportu i turystyki.

Gminę Paczków reprezentowali Artur Rolka – Burmistrz Gminy Paczków, Iwona Cymara – Sekretarz Gminy, Dariusz Wąsiak – Skarbnik Gminy oraz Wiesław Barabasz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Paczkowie.

Natomiast stronę czeską reprezentowali Jiří Jura – Starosta Města Javorník,  Bc. Sieglinde Mimrová – Místostarostka oraz Antonín Zourek z Rady Města.

Liczymy, że będzie to początek owocnej współpracy, zwłaszcza w oparciu o wspólne pozyskiwanie funduszy ze źródeł zewnętrznych.

Porozumienie o współpracy partnerskiej można pobrać tutaj.