Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Uzes

Brak opisu obrazka
Uzes
Brak opisu obrazka

 

 

Ludność: 7649 ludzi
Powierzchnia gminy: 25.41 km2
Gęstość zaludnienia: 301 osób/km2
Zróżnicowanie powierzchni terenu:
od 49 m n.p.m. do 274 m n.p.m.
Mer Gminy: Jean-Luc Chapon
Region: Languedoc-Roussillon

INTERNET: www.uzes.fr

UZES - to miejscowość i gmina we Francji, położona niedaleko jej południowego wybrzeża, w regionie Langwedocja-Roussillon. Obecnie gimna liczy ok. 7649 mieszkańców.
Pierwsze wzmianki o cywilizacji na terenach współczesnej gminy Uzes pochodzą już z I w.n.e. W 50 roku Rzymianie wybudowali w tamtych okolicach 50-kilometrowy akwedukt, który prowadził wodę z pobliskiej rzeki Eure do miasta Nimes. Jego pozostałości nd rzeką Gardon przetrwały do dziś i są popularnym wśród turystów celem wypraw. W tamtym okresie powstało również obwarowane osiedle obronne, które uważa się za początki Uzes.

Brak opisu obrazka
Od V wieku aż do Rewolucji Francuskiej (1789-1799) Uzes było posiadłością biskupów francuskich, którzy przez lata rywalizowali o władzę w mieście z rodziną Książąt Uzes. W XVI wieku miasto stało się jednym z największych we Francji skupiskiem protestantów - wielu mieszkańców wyznawało kalwinizm. Wojny religijne z katolikami doprowadziły do ogromnych zniszczeń miasta, m.in. do wyburzenia siedmiu z dziesięciu kościołów. Dziś nad zabudową Uzes górują dwa kościoły i kilkukrotnie odbudowywana katedra, po pozostałych budowlach sakralnych nie ma śladu.

Dawniej Uzes słynęło z produkcji wełny, ubrań i jedwabiu. Zakłady tekstylne dawały w XV wieku zatrudnienie dla 2000 ludzi. Później produkcję w gminie zdominował przemysł garncarski, a pod koniec XIX wieku powstała w Uzes fabryka lukrecji.
Współcześnie miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych (siedziby biskupów, kościoły, akwedukt Pont du Gard), sposobów rekreacji i możliwości rozrywek. Na terenie gminy działa kilka znanych we Francji winiarni i to właśnie produkcja wina jest obecnie znakiem rozpoznawczym Uzes.

Współpraca Gminy Paczków z Uzes rozpoczęła się 26 sierpnia 1978 roku, kiedy Naczelnik Miasta i Gminy Paczków oraz Mer Miasta Uzes podpisali porozumienie, dążące do umocnienia więzów przyjaźni między miastami. Umowa systematycznie była prolongowana na kolejne lata, a jej realizację pilotowało Towarzystwo Przyjaciół Paczkowa.

Poniżej zamieszczamy umowę partnerską i jej przykładowe aneksy, zawierane pomiędzy władzami Paczkowa i Uzes: