Einbeck
Einbeck
Ludność: 33000 ludzi
Powierzchnia gminy: 231,26 km2
Gęstość zaludnienia: 148 osób/km2
Burmistrz Gminy: Dr. Sabine Michalek
Region: Northeim
INTERNET: www.einbeck-online.de
EINBECK - miasto w Niemczech, położone w południowej części Dolnej Saksonii, niedaleko Kassel i Hannoveru.
Einbeck słynie z charakterystycznej pruskiej architektury, która niemal w całości zachowała się w niezmienionej formie oraz z najstarszego w Niemczech, liczącego ponad 600 lat browaru.
Pierwsze wzmianki o Einbeck pochodzą z 1158 roku, jednak na prawa miejskie osada musiała poczekać do 1252 roku. Miasto szybko zyskało charakter obronny - powstały wały, mury obronne oraz głęboka fosa. W 1368 roku w historii Einbeck otworzył się nowy rozdział - miasteczko dołączyło do Ligi Hanzeatyckiej, przez co zyskało handlowy charakter. Położenie na skrzyżowaniu kilku ważnych szlaków handlowych sprzyjało rozwojowi Einbeck. Dziesięć lat po wstąpieniu do Hanzy w Einbeck ruszyła produkcja piwa. "Einbecker Bier" produkowane jest po dziś dzień i cieszy się sporym uznaniem w całej Europie. Kres lat świetności przyszedł pod koniec XV wieku, kiedy miasto zostało mocno zniszczone przez wojny domowe. Kolejny kryzys Einbeck przeżyło w 1540 roku, gdy w okolicach ruszyła reformacja. Wówczas ogromny pożar strawił niemal całą zabudowę. Miasto zostało odbudowane z zachowaniem średniowiecznej architektury. Kolejny pożar wybuchł w 1826 roku, jednak tym razem płomienie okazały się łaskawsze i zniszczyły jedynie nowszą część osady, oszczędzając zabytkowe obiekty.
Dziś miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych. Malownicze, pięknie zdobione budynki z muru pruskiego oraz średniowieczne mury obronne i kościoły cieszą się dużą popularnością wśród turystów z całej Europy. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna oraz wiele dodatkowych atrakcji i możliwości rozrywek uzupełnia turystyczny charakter Einbeck.
Współpracę Paczkowa z Einbeck zapoczątkowała umowa partnerska, którą przedstawiciele obu miast podpisali 12 września 1992 roku. Porozumienie przewiduje wymianę młodzieży oraz rozwój współpracy między organizacjami i instytucjami obu miast. Umowa co roku jest aktualizowana planami organizacyjnymi współpracy, a partnerski układ z Einbeck owocuje corocznymi wymianami młodzieży licealnej i delegacjami oficjeli obu miast podczas ważnych imprez (np. "Dni Paczkowa" lub "Einbeckowy Maj").
Poniżej zamieszczamy umowę partnerską i jej przykładowe aneksy, zawierane pomiędzy władzami Paczkowa i Einbeck: