Rzeź Wołyńska – 73. rocznica „krwawej niedzieli”
11 lipca 1943 roku – to jeden z najtragiczniejszy dni w polskiej historii, nazywany „krwawą niedzielą”, apogeum rzezi wołyńskiej.
Mijają 73 lata od zbrodni Wołyńskiej. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Zbrodnia Wołyńska to czystka etniczna, której dokonali nacjonaliści ukraińscy z UPA oraz frakcji Stepana Bandery (OUN-B). Historycy szacują, że w czasie rzeźi wołyńskiej zamordowano ok. 100 tys. Polaków.
W Paczkowie uczczono pamięć bestialsko wymordowanych Polaków podczas niedzielnej mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po mszy zgromadzeni przeszli pod pomnik, gdzie burmistrz Artur Rolka wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej i przewodniczącą paczkowskiego klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Marią Kalką złożyli wiązanki, i znicze. „Trudna pamięć” - tak metaforycznie określane są świadectwa ludobójstwa Polaków zamieszkujących Kresy II Rzeczypospolitej: Wołyń i Małopolskę Wschodnią. Ważne jest jednak, aby tę pamięć zachować, pielęgnować.
Więcej informacji dotyczących Zbrodni Wołyńskiej można odnaleźć na stronie http://www.zbrodniawolynska.pl/