Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Nasze sołectwa

Dziewiętlice

Brak opisu obrazka

Dziewiętlice leżą w południowej części gminy Paczków, tuż przy granicy z Republiką Czeską. Przed I wojną światową osada ta stanowiła wraz z sąsiednią czeską wsią Bernartice jedną miejscowość. Po pierwszej wojnie śląskiej obie części miejscowości rozdzielono do różnych państw.

Frydrychów

Brak opisu obrazka

Frydrychów jest niewielką osadą na trasie Paczków - Otmuchów, przy drodze krajowej nr 46. Do niedawna wieś była przysiółkiem wsi Ścibórz, ale od 2008 roku jest samodzielnym sołectwem.

 

Gościce

Brak opisu obrazka

Gościce  to przygraniczna podgórska miejscowość w gminie Paczków przy granicy z Republiką Czeską. Gościce położone są na Przedgórzu Paczkowskim na wysokości 260-300 m n.p.m. Przez całą wieś przepływa rzeka Tarnawka. Gościce są osadą o zabudowie łańcuchowej. Gospodarstwa otoczone są sadami i ogródkami kwiatowymi. Wieś charakteryzuje się pięknymi widokami na Góry Złote i Góry Rychlebskie, słynie też z gościnności mieszkańców.

 

Kamienica

Brak opisu obrazka

Kamienica (dawna nazwa Kempitz - 1300 r., następnie Kamitz do 1936 r., potem Grenstol) jest najdalej wysuniętą miejscowością na zachodzie województwa opolskiego. Leży na podsudeckim trakcie z Nysy do Kłodzka w odległości 28 km od Nysy, 16 km od Otmuchowa, 25 km od Kłodzka, na płd-zach. od Paczkowa , przy granicy z Czechami. 

 

Kozielno

Brak opisu obrazka

Kozielno (240-250 m n.p.m.), wieś położona w dolinie Nysy Kłodzkiej. W południowo - zachodniej części województwa opolskiego, od północy graniczy w chwili obecnej z naszym jeziorem Paczkowskim od strony południowej ze wsią Kamienica. Od zachodu z Błotnicą, która należy do województwa dolnośląskiego, i od wschodu z miastem Paczków, które stanowi centrum administracyjne i gospodarcze gminy.

Lisie KątyBrak opisu obrazka

Sołectwo Lisie Kąty położone jest na Podgórzu Paczkowskim, pomiędzy Górami Złotymi na zachodzie i Górami Opawskimi na wschodzie, na południu u podnóża Sudetów, przy granicy z Czechami (około 400 m od przejścia granicznego Bily Potok- Paczków).
Cały teren, o typowo podgórskim krajobrazie, przecięty jest łagodnymi dolinami licznych potoków. Przez wieś przepływa górska rzeka Czerwona Woda oraz znajdują się tam dwa stawy.

Ścibórz

Brak opisu obrazka

Ścibórz położony jest nad południowym brzegiem Jeziora Otmuchowskiego, przy drodze krajowej nr 46. Z racji swojej lokalizacji we wsi prężnie rozwija się baza turystyczna - działa kilka restauracji, gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych

Stary PaczkówBrak opisu obrazka

Od wsi Stary Paczków wywodzi się nazwa miasta Paczków. W XII wieku osada nosiła właśnie taką nazwę i uważana była za niepodległe miasto-państwo. Gdy w 1254 roku w pobliżu wioski rozpoczęto lokację nowego grodu i mianowano go Paczkowem, wieś nazwana została Starym Paczkowem. 

 

Trzeboszowice

Brak opisu obrazka

Sołectwo Trzeboszowice o powierzchni 668 ha położone jest w rozległej dolinie (ok. 210 m. n.p.m) w strefie przygranicznej z Czechami (odległość od przejścia granicznego Paczków- Bily Potok ok. 7 km) w odległości ok. 2 km od zbiornika Jeziora Otmuchowskiego połączonego naturalnie z kanałem ulgi.

Ujeździec

Brak opisu obrazka

Miejscowość Ujeździec jest wsią położoną w odległości 5 km od Paczkowa. To stara wieś owalnicowa wzmiankowana w 1291 r. w jednym dokumencie jako Geseze, a potem w 1292 jako Syeszez proce Paczcow, w końcu w 1296 - jako Vyeszez.

 

Unikowice

Brak opisu obrazka

Unikowice to wieś położona około 250m npm, na trasie Paczków-Dziewiętlice, przepływa przez nią potok Tarnawka. Od Paczkowa dzieli ją odległość ok. 2 km. Domy w Unikowicach usytuowane są wzdłuż drogi i potoku, a więc jest to łańcuchowy typ wsi. 

Wilamowa

Brak opisu obrazka

Wilamowa leży w środkowej części gminy Paczków, nieopodal drogi krajowej nr 46 na trasie Paczków - Otmuchów. Do wsi należy także przysiółek Książe.