Kto pierwszy ten lepszy - 20 sztuk darmowych biletów na koncert w Filharmonii Opolskiej !
Posiadamy 20 sztuk darmowych wejściówek na koncert do Filharmonii Opolskiej, który odbędzie się 13 maja (piętek) br. Jedyną opłatę, jaką trzeba ponieść to 15 zł za autokar.
Zbiórka i wyjazd o godzinie 16:45 przed budynkiem Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie
Bilety można odebrać w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Paczkowie
O koncercie:
Natura. Tyle poziomów, tyle warstw. Któż nie widział nigdy „Króla Lwa”? Pozornie prosty świat zwierząt, odruchów i instynktów – a jednak film otwiera bardzo głęboki utwór „Circle of Life”. Bo w końcu życie – to nic innego jak czas, który człowiek spędza na ziemi, stając się jej częścią.
Ucieleśnieniem tej tezy będzie koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów artystyczno-ekologicznych projektu „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim”. Wieczór otworzy Preludium „Ptaki” Ottorino Respighiego: zgrabna kompozycja pięciu dźwięcznych, ilustracyjnie barwnych części. Respighi, znany głównie jako autor Rzymskiej trylogii na orkiestrę, żył na przełomie XIX i XX wieku. Śmiało można jednak powiedzieć, że był jednym z tych, którzy „urodzili się za późno”. To prawdziwy człowiek renesansu – był skrzypkiem, altowiolistą, pianistą, dyrektorem konserwatorium, dyrygentem i (rzecz jasna) kompozytorem. Inspirowała go Italia; często kierował swoją kompozytorską myśl ku włoskiemu odrodzeniu i barokowi, co wyraźnie słychać w kolejnych częściach „Ptaków”: Preludium, Gołąbku, Kurze, Słowiku i Kukułce.
Pierwszą część koncertu dopełni Koncert na trąbkę i orkiestrę Henriego Tomasiego w wykonaniu niemieckiego wirtuoza tego instrumentu – Wolfganga Bauera.
Druga połowa wieczoru uderzy w poważniejsze tony, będzie jednak jednocześnie afirmacją życia jako wspólnej historii człowieka i świata. Skąd ten pomysł? Od samego kompozytora, Piotra Ilicza Czajkowskiego – naturalnie! Czajkowski, pod koniec życia, z rozmysłem zaplanował stworzenie wielkiej symfonii, spinającej klamrą jego artystyczną działalność. Chciał nadać właśnie ten, tak wiele mówiący tytuł: Życie. Symfonia ostatecznie nazwana została „Patetyczną”, ale jako dzieło jest dokładnie tym, co Czajkowski chciał przekazać potomnym, jako swój testament:
„Podczas podróży zrodziła mi się myśl o innej symfonii, tym razem programowej, ale z takim programem, który pozostanie dla wszystkich zagadką… Program ten jest przeniknięty subiektywizmem i często w chwilach cierpień, pisząc muzykę, bardzo płakałem. (…) Jeśli o formę chodzi, w tej symfonii będzie dużo nowego, między innymi finał nie będzie gromkim allegrem, lecz na odwrót – najbardziej przeciągłym adagiem. Nie potrafisz sobie wyobrazić, jak czuję się szczęśliwy, że mój czas jeszcze nie minął, że jeszcze potrafię pracować. Oczywiście, mogę się mylić, ale chyba jednak nie.”
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi jedna z najciekawszych postaci polskiej dyrygentury – Marcin Nałęcz-Niesiołowski