Programy wsparcia dla poszkodowanych podczas powodzi przygotowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego
Wrzesień 2024 roku okazał się trudnym czasem dla wielu rodzin, instytucji i firm w Polsce, które zostały dotknięte przez gwałtowne powodzie. Aby pomóc w odbudowie zniszczonego mienia, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przygotował szereg rozwiązań finansowych, z których skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego. Działania te są realizowane w ramach specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Programy wsparcia
W ramach przygotowanych rozwiązań BGK wykorzystuje sprawdzone mechanizmy wsparcia, które dotychczas przynosiły efekty w sytuacjach kryzysowych. Oto kluczowe programy, które mogą wesprzeć osoby i instytucje w trudnej sytuacji:
- Budownictwo wielorodzinne
a) Program TERMO: Dofinansowanie dla gmin, spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych na preferencyjnych warunkach. Program ten zakłada wsparcie w sfinansowaniu remontu części wspólnych budynków wielorodzinnych w ramach premii remontowej oraz premii MZG w zasobie mieszkaniowym gminy. Dodatkowo, dostępna jest opcja grantu MZG lub wsparcie w ramach społecznego zasobu czynszowego.
b) Program Budownictwa Socjalnego i Komunalnego: Gminy, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) i Spółdzielcze Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe na budowę mieszkań dla osób, które straciły swoje domy z powodu powodzi. Dofinansowanie obejmuje także remonty zniszczonych mieszkań komunalnych.
2. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców: Program skierowany do osób fizycznych spłacających kredyty mieszkaniowe. Umożliwia on uzyskanie bezzwrotnego wsparcia finansowego na spłatę 12 pełnych rat kapitałowo-odsetkowych, co znacznie ułatwi osobom poszkodowanym wyjście z trudnej sytuacji finansowej.
3. Gwarancje dla przedsiębiorców — wytyczne w sprawie szczególnych warunków udzielania gwarancji dla przedsiębiorców, które pozwalają na stosowanie zasad określonych w „Moratorium pozaustawowym”, wypracowanym pod patronatem Związku Bankôw Polskich: odroczenia spłaty kredytu, odnowienia kredytu w trybie uproszczonym.
4.Instrumenty finansowe ze środków krajowych i UE (regionalne programy wsparcia) dla przedsiębiorców:
a) ułatwienia dla firm już korzystających z pożyczek: wydłużone karencje w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych oraz wakacje kredytowe, wraz z wydłużeniem okresu spłaty tych rat o czas ich zawieszenia;
b) trwają także prace nad kolejnymi rozwiązaniami dla przedsiębiorców, np. powodziową pożyczką płynnościową z 90 proc. umorzeniem.
Więcej na temat dostępnych instrumentów wsparcia można znaleźć na stronie www.bgk.pI.