Wizyta studyjna z Małopolski w Paczkowie
W dniu 17 listopada 2022 r. Gminę Paczków odwiedziła kilkuosobowa delegacja z wizytą studyjną z Małopolski. Jej głównym celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem mieszkań chronionych/wspomaganych, które funkcjonują na terenie Gminy Paczków. Wizyta delegacji była w ramach Projektu pn. „Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób niepełnosprawnościami sprzężonymi” realizowanego przez Województwo Małopolskie.
W wizycie wzięli udział przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, przedstawiciele Gminy Wieprz, Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”, Centrum Usług Społecznych w Tranowie oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakliczynie, Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu Agnieszka Gabruk.
W programie wizyty studyjnej była między innymi wizyta w obiekcie przy ul. Kościelnej 24, która stanowiła projekt pokazowy w tej tematyce, z uwagi na prężną działalność w zakresie usług społecznych. Dla przypomnienia w budynku przy ul. Kościelnej prowadzony jest Środowiskowy Dom Samopomocy, Dzienny Dom Senior +, Mieszkania Chronione,
Delegację z Małopolski przywitał Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka, Sekretarz Gminy Paczków Iwona Cymara, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Gwidon Gulanowski, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych oraz Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Agata Prochera, Wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych oraz Z-ca Dyrektora ŚDS Alicja Kotrys.
Spotkanie rozpoczął Burmistrz Gminy Paczków przedstawiając prezentację, w której omówił sprawy społeczne na terenie naszej Gminy, zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba mieszkań wspomaganych/ wspieranych wzrasta, na chwilę obecną razem z mieszkaniami chronionymi mamy 8 mieszkań. Chcemy naszymi działaniami poprawić sytuację i w miarę możliwości pomóc w usamodzielnieniu się osobom korzystającym z pomocy społecznej.
Następnie prezentację przedstawił Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Gwidon Gulanowski, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych oraz Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Agata Prochera a także przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.
Kolejnym punktem wizyty było oprowadzenie delegacji po budynku przy. ul. Kościelnej, następnie delegacja udała się na ul. Staszica w celu obejrzenia mieszkania wspomaganego/chronionego.
Delegacja z Małopolski zapoznała się z przepisami wewnętrznymi regulującymi funkcjonowanie mieszkań, a także obowiązkami pracowników socjalnych opiekujących się mieszkańcami.
W programie wizyty studyjnej znalazły się również ciekawe przykłady działania podmiotów ekonomii społecznej. Doświadczenia innych miast, pokazują, że forma pomocy społecznej, jaką są mieszkania wspomagane oraz chronione, przynosi dobre efekty w procesie reintegracji społecznej i zawodowej osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i rodzinnej.