Obchody 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Paczkowie
W dniu 11 listopada 2022 r. Gmina Paczków zorganizowała obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości. W uroczystościach wzięli udział Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka z małżonką, Sekretarz Gminy Paczków Iwona Cymara, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Barabasz, Radni Gminy Paczków, Dyrektorzy Jednostek Podległych, Dyrektorzy Szkół i przedszkoli, poczty sztandarowe paczkowskich szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Wzorem poprzednich lat obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10:00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty, celebrowaną przez księdza proboszcza Leszka Machulaka.
Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty i mieszkańcy gminy, przy akompaniamencie orkiestry dętej przeszli pod budynek Urzędu Miejskiego w Paczkowie, gdzie po oficjalnym powitaniu uczestników uroczystości odśpiewano Hymn Polski, a następnie nastąpiło uroczyste wciągnięcie przez Prezesa OSP Dzięwietlic Pawła Trytkę flagi biało- czerwonej na maszt postawiony w ramach projektu „POD BIAŁO-CZERWONĄ”.
W dalszej części obchodów uczestnicy udali się pod pomnik Orła Białego na ul. Armii Krajowej, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka wygłosił przemówienie do uczestników uroczystości, w którym przedstawił rys historyczny wydarzeń dot. 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Mówił o pracy dla Ojczyzny ponad podziałami, o szacunku dla drugiego człowieka i o tym, iż wolność i niepodległość musimy pielęgnować, bo nikt nam jej nie dał na zawsze. Podkreślał również jak ważna jest miłość do Ojczyzny, szacunek i wdzięczność wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Pamiętajmy o wszystkich bohaterach Narodu Polskiego. O tych, którzy walczyli o polskość na arenie światowej. Burmistrz serdecznie podziękował również wszystkim osobom, które pomogły w przeprowadzeniu uroczystości organizatorom, pocztom sztandarowym, delegacjom i druhom strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy, Orkiestrze Dętej z Białej, która swym występem uświetniła organizację obchodów, Pani Dyrektor, nauczycielom i uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamienicy za przygotowanie części artystycznej, Księdzu Proboszczowi oraz Wikariuszom za odprawioną mszę świętą oraz wszystkim uczestnikom za udział w obchodach.
Po przemówieniach nastąpiło uroczyste przekazanie przez Burmistrza Gminy Paczków Artura Rolkę przedstawicielom samorządu uczniowskiego z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kamienicy, urny z ziemią z mogiły Powstańców Styczniowych poległych w bitwie pod Węgrowem, która następnie została wmurowana pod pomnikiem.
W tym roku wmurowana ziemia pochodzi z mogiły 66 Powstańców Styczniowych poległych 3 lutego 1863 r. w Bitwie pod Węgrowem, zwanej Polskimi Termopilami. Ziemia ta została w dniu 3 listopada 2022 r. uroczyście przekazana na ręce Burmistrza Gminy Paczków przez Burmistrza Węgrowa Pawła Marchelę, który przekazał również list intencyjny skierowany do mieszkańców Gminy Paczków, który został odczytany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Barabasza.
Po przemówieniach poszczególne delegacje samorządowców, szkół, przedszkoli, sołectw, ZERiI, seniorów, strażaków, spółek i jednostek gminnych złożyły symboliczne kwiaty i znicze.
Kolejnym punktem obchodów była zaplanowana część artystyczna w Sali Ośrodka Kultury i Rekreacji przygotowana przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamienicy, którą rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu. Przedstawienie przygotowane przez uczniów było montażem słowno muzycznym "Róża Polska” i opowiadało w intrygujący sposób o drodze, którą musiała przebyć nasza Ojczyzna od momentu jej upadku, aż do chwili odzyskania niepodległości, poruszyło serca widzów, którzy nagrodzili twórców gromkimi brawami.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.