Hołd dla Bohaterów Bitwy Warszawskiej
W tym roku 15 sierpnia obchodziliśmy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej nazywaną Cudem nad Wisłą. To bitwa, która rozegrała się w 1920 roku na przedpolach Warszawy. Starcia z bolszewicką armią trwały od 13 do 25 sierpnia. Podczas sierpniowych zmagań z bolszewikami o Warszawę bardzo ważną rolę odegrała bitwa pod Radzyminem. Spośród działań zbrojnych w obronie Warszawy, walki w rejonie Radzymina miały najbardziej zacięty i krwawy przebieg. Świadczą o tym straty poniesione przez Wojsko Polskie. Poległo tam ponad 300 żołnierzy, a około 2700 zostało rannych lub zaginionych. Przechodzące kilkakrotnie z rąk do rąk miasto stało się symbolem dramatycznych wydarzeń związanych z obroną stolicy Polski. Przeciwnik nie spodziewał się, że zmęczone oddziały polskie będą stawiać poważny opór. Na szczęście na przedpolach Warszawy - pod Radzyminem - spotkał bolszewików srogi zawód, który przerodził się w ich ostateczną klęskę. Polakom udało się zatrzymać Armię Czerwoną na przedpolach stolicy Polski, tym samym zatrzymując ekspansję komunizmu w Europie Zachodniej.
W związku z tymi wydarzeniami, aby oddać hołd wszystkim walczącym i poległym oraz wyrazić wdzięczność obywatelom innych państw Europy, którzy wsparli nas w tej nierównej, choć zwycięskiej walce, wystąpiliśmy z prośbą do Burmistrza Radzymina o przekazanie nam ziemi pobranej z mogił Bohaterów spoczywających na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r.
Urna z ziemią, która została nam przekazana przez samorządowców z Gminy Radzymin, Pana Krzysztofa Chacińskiego Burmistrza Radzymina, Pana Krzysztofa Dobrzynieckiego Zastępcę burmistrza Radzymina, Panią Dominikę Krzyżanowską - Kidała Kierownika Referatu Promocji i Informacji oraz Pana Władysława Kolatorskiego Prezesa Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej wraz z zespołem uczniów, zostanie złożona pod Pomnikiem Orła Białego w Paczkowie w dniu 11 listopada 2020 r. w 102 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Niech pamięć o żołnierzach, walczących przed stu laty także za naszą dzisiejszą wolność, trwa w kolejnych pokoleniach również naszej Gminy.