Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Najpiękniejsze Ave Maria u Redemptorystów

Dzięki współpracy pomiędzy instytucjami kultury z Paczkowa i Javornika po raz pierwszy w Paczkowie odbył się koncert XXIII edycji Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu Karla Dittersa z Dittersdorfu.

Karl Ditters von Dittersdorf (ur. 2 listopada 1739 w Wiedniu, zm.  2 października 1799 w Červená Lhota) – austriacki kompozytor epoki klasycyzmu. Zaliczany do kompozytorów szkoły starowiedeńskiej.
Pod wpływem włoskiej opery buffo postanowił zostać kompozytorem. Jako nadworny kapelmistrz księcia biskupa wrocławskiego napisał 127 symfonii, 256 kompozycji wokalnych i instrumentalnych i 44 opery, między innymi: Don Kichota, Czerwonego kapturka, Wesołe kumoszki z Windsoru.  
 
W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozbrzmiały dźwięki najpiękniejszych Ave Maria w wykonaniu solistki Teatru Śląskiego w Opawie Olgi Procházkovej, przy akompaniamencie Franciszka Šmídy.
Na rozpoczęcie wydarzenia uczestników koncertu powitał festiwalowy hymn, a następnie uroczystego otwarcia dokonała dyrektor Domu Kultury w Javorniku pani ing. Hana Polášková wspólnie z Dyrektor Biblioteki Publicznej w Paczkowie panią Haliną Kruszewską.

Pani Hana Polášková w swoim przemówieniu podkreśliła, że: „docenia przyjaźń pomiędzy naszymi miastami, instytucjami kultury, ale przede wszystkim cenimy osobiste kontakty, które są żywą podporą dla dalszej wzajemnej współpracy.”

Olga Procházkova zaśpiewała wzruszające i różnorodne wersje Ave Maria, które wzbudziły wielkie emocje wśród publiczności. Zachęcamy do dalszego uczestnictwa w Festiwalu Karla Dittersa, w programie, który zakończy się 31 października będzie można usłyszeć i zobaczyć artystów z Czech, Szwajcarii, Polski, Serbii i Wenezueli.

W czasie całego festiwalu czynna jest wystawa obrazów Very Prohazkowej, w Domu Kultury w Javorniku. Na wszystkie koncerty można nabyć bilety tuż przed ich rozpoczęciem, a cena wstępu to 100 koron (normalne) i 50 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów).