Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad
PODSTAWOWE INFORMACJE O FUNDUSZU MIKROPROJEKTÓW W
EUROREGIONIE PRADZIAD REALIZOWANYM ZE ŚRODKÓW
INTERREG V-A REPUBLIKA CZESKA – POLSKA
Fundusz Mikroprojektów (FM) jest instrumentem przeznaczonym do wspierania projektów o mniejszym zakresie finansowym, oddziałujących na obszar pogranicza na poziomie lokalnym. Mikroprojekty są ukierunkowane przede wszystkim na sfery rozwoju międzyludzkich stosunków transgranicznych, działań oświatowych i kulturalnych oraz inicjatyw społecznych. Możliwe jest również wspieranie mikroprojektów mających na celu poprawę infrastruktury danego obszaru, w szczególności w zakresie infrastruktury turystycznej o oddziaływaniu transgranicznym.
ZASIĘG TERYTORIALNY FUNDUSZU MIKROPROJEKTÓW W EUROREGIONIE PRADZIAD
Po stronie polskiej zamyka się w obszarach administracyjnych powiatów: brzeskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, kluczborskiego, nyskiego, krapkowickiego, oleskiego, namysłowskiego, opolskiego, prudnickiego, strzeleckiego oraz miasta Opole.
Po stronie czeskiej zamyka się w obszarach powiatów: Jeseník (z wyjątkiem katastru gminy Bílá Voda), Bruntál, Olomouc, Přerov, Prostějov.
SPOSÓB FINANSOWANIA MIKROPROJEKTÓW
Na Fundusz Mikroprojektów realizowany po polskiej stronie Euroregionu Pradziad przeznaczone będzie 5 800 000 EUR tj. więcej o 800 000 EUR niż w zakończonym programie POWT 2007-2013.
Środki z EFRR przekazywane są na zasadzie refundacji poniesionych kosztów. W związku z tym wnioskodawca już przy składaniu wniosku o dofinansowanie musi założyć finansowanie kosztów ponoszonych w ramach realizacji projektu z własnych funduszy.
Po rozliczeniu projektu Partner FM (Euroregion) wypłaci na rzecz Beneficjenta kwotę odpowiadającą udziałowi dofinansowania z EFRR w wydatkach kwalifikowalnych do wysokości dofinansowania określonej w umowie.
Montaż finansowy dofinansowania to maksymalnie 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej EFRR) i 15% z własnych źródeł wnioskodawców (mikrobeneficjentów)*
*Możliwość i wysokość dofinansowania mikroprojektów realizowanych przez polskich mikrobeneficjentów z budżetu państwa określona jest w rezerwie celowej na dany rok. Finansowanie z budżetu państwa RP oraz jego wysokość od roku 2016 uzależnione od decyzji Rządu RP.
MIKROPROJEKTY KWALIFIKUJĄCE SIĘ DO REALIZACJI W RAMACH FM MUSZĄ SPEŁNIAĆ NASTĘPUJĄCE KRYTERIA:
- - muszą mieć silny i ewidentny transgraniczny aspekt
- - muszą mieć realistyczny budżet i zapewniony odpowiedni poziom współfinansowania własnego
- - muszą być przygotowane do realizacji
- - muszą być zgodne ze strategiami, planami dotyczącymi rozwoju miasta, gminy, regionu/euroregionu
- - muszą mieć wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy pogranicza
- - wnioskodawca musi należeć do kwalifikowalnych wnioskodawców
- - wnioskodawca musi pochodzić z terenów objętych programem (pkt. 1.3 wytycznych)
- - kwalifikowany projekt musi mieć charakter partnerski, tzn. wnioskodawca wskazuje partnera po drugiej stronie granicy, który będzie uczestniczył w realizacji projektu.
OSIE PRIORYTETOWE FUNDUSZU MIKROPROJEKTÓW
W EUROREGIONIE PRADZIAD
Euroregion Pradziad skoncentrował środki do realizacji projetów w ramach Osi priorytetowych 2 i 4.
Oś priorytetowa 2 Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia.
Efektem interwencji, którą będzie stanowić kompleks działań ukierunkowanych zarówno na rozwój zasobów przyrodniczych i kulturowych, jak i na ich udostępnienie i promocję, będzie zwiększenie atrakcyjności promowanego obszaru dla odwiedzających, co przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy w turystyce i powiązanych branżach.
Celem osi priorytetowej 2. Programu jest zwiększenie odwiedzalności regionu poprzez większe wykorzystanie potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych. Dla osiągnięcia tego celu wspierane będą następujące typy działań:
- - zachowanie i odnowa atrakcji kulturowych i przyrodniczych, ukierunkowane na ich wykorzystanie dla zrównoważonego rozwoju wspólnego pogranicza
- - wspieranie wykorzystania niematerialnego dziedzictwa kulturowego
- - działania w zakresie infrastruktury w celu transgranicznego udostępnienia i wykorzystania kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa regionu przygranicznego
- - wspólne działania informacyjne, marketingowe i promocyjne w dziedzinie wykorzystania zasobów przyrodniczych i kulturowych
- - ewaluacje, opracowania studyjne, strategie, plany zmierzające do wykorzystania zasobów przyrodniczych i kulturowych
Oś priorytetowa 4 Współpraca instytucji i społeczności
W ramach działania będą dofinansowywane mikroprojekty zmierzające do wzmacniania integracji na poziomie lokalnym, współpracy społeczeństwa obywatelskiego i inne działania przyczyniające się do spójności na poziomie lokalnym.
W ramach działań osi priorytetowej 4 kwalifikowalne są m.in działania:
- - promowanie współpracy transgranicznej oraz wspólnego obszaru np. przygotowanie wspólnych publikacji, stron internetowych
- - rozwój systemów informacyjnych i komunikacyjnych
- - wspieranie wspólnych projektów w dziedzinie społecznej, kulturalnej i rekreacyjno-edukacyjnej
- - wspomaganie działań podtrzymujących tożsamość i tradycje
- - współpraca w celu rozwoju gospodarczego pogranicza polsko-czeskieg.
Źródło: http://www.europradziad.pl/#