Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zabytki i atrakcje

Mury obronne z XVI w.

Brak opisu obrazka Bardzo dobrze zachowane średniowieczne mury obronne, miejscami wysokie na 7 metrów, zbudowane z kamienia łamanego, otaczają miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. To właśnie dzięki murom obronnym Paczków znany jest jako „Polskie Carcassonne“. 

Ratusz

Brak opisu obrazka Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany, dlatego oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie wieża ratuszowa, której budowę ukończono najprawdopodobniej w 1552 roku.

Muzeum Gazownictwa 

Brak opisu obrazka Muzeum Gazownictwa mieści się w starych budynkach gazowni, która wybudowana w roku 1902 dostarczała gaz dla potrzeb miasta do połowy roku 1977. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.

 

Cztery bramy i trzy wieże

Brak opisu obrazka Elementami zachowanych obwarowań Paczkowa są także trzy wieże bramne - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka - oraz brama Nyska.

 

Kościół Parafialny p.w. św. Jana Ewangelisty

Brak opisu obrazka Monumentalny kościół góruje ponad miastem i zwraca uwagę potężną wieżą i charakterystycznym wykończeniem dachu w formie tzw. „jaskółczych ogonów“. Ta potężna budowla uchodzi za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej i książkowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.

Kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy 

Brak opisu obrazka Budowę tego kościoła rozpoczęli w 1902 roku protestanci. Pierwsi członkowie tej grupy wyznaniowej trafili do Paczkowa już w 1791 roku, jednak dopiero na początku XX wieku wybudowali swoją świątynię.

Kamienice w Rynku

Brak opisu obrazka Zabudowa Rynku utrzymana jest w dawnych proporcjach i układach budynków. Rynkowe kamienice reprezentują styl renesansowy, barokowy, klasycystyczny, a nawet gotycki. Najstarsze z nich pochodzą z ok. 1500 roku.

Legendarny Dom Kata

Brak opisu obrazka Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską.

Metamuzeum Motoryzacji

Brak opisu obrazka „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Ta myśl Konfucjusza, przyświeca idei powstania Metamuzeum Motoryzacji, założonego przez Fundację Rodziny Biernackich „Pojęcie o wyobrażeniu”, której misją jest krzewienie kultury technicznej i propagowanie wiedzy użytecznej.

Galeria

Brak opisu obrazka Fundacja Rodziny Biernackich„Pojęcie o wyobrażeniu” organizuje również koncerty oraz przedstawienia teatralne w sali Galerii, która mieści się nad winiarnią.

"HOPLE" - Winnica Poraj Paczków

Brak opisu obrazka Na terenie starego folwarku w siedemnastowiecznej oborze powstała  winiarnia otoczona niemalże 5 ha winnicą.