Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ratusz

Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany, dlatego oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie wieża ratuszowa, której budowę ukończono najprawdopodobniej w 1552 roku.

Jest ona jedną z najlepiej zachowanych wież renesansowych na Śląsku i stanowi znakomity punkt widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę całego miasta. Wieża, w dolnej części kwadratowa, w górnej ośmioboczna, ma wewnątrz dziewięć kondygnacji. Zwieńczona jest gankiem i murowanym ostrosłupowym hełmem z iglicą.

We wnętrzu wieży znajduje się zabytkowy mechanizm zegarowy wyprodukowany w 1858 roku przez Carla Weissa, uznanego zegarmistrza z Głogowa. Są też trzy dzwony: z 1714, 1735 r., trzeci również XVIII-wieczny.

Obecny budynek ratusza pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i zgodnie z tradycją jest siedzibą władzy samorządowej. Wewnątrz budynku znajduje się piękna, zabytkowa sala posiedzeń rady miejskiej.

W przeszłości ratusz pełnił nie tylko funkcje administracyjne. W latach 1791-1902, do czasu powstania kościoła ewangelickiego (obecnie katolicki Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Staszica), wspomniana sala posiedzeń służyła gminie protestanckiej jako sala modlitwy. Od 1825 r. w ratuszu mieściła się miejska kasa oszczędnościowa, a w latach 20. XX w. różnorodne biura i urzędy: policyjny, mieszkaniowy, elektryfikacyjny, socjalny i magistracki.

Wieża ratuszowa jest udostępniona do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli 10:00-17:00.  Więcej informacji w Biurze Podróży Tera Tour, znajdującym się przy Ratuszu.